Apple novinky a iPhone 3Gs video

iphone-3gsDnes večer proběhla Keynote aneb konference WWDC 2009 v Moscone Center v San Francisco. Nebudu popisovat kdo všechno se na pódiu střídal, ani jak se pánové jmenují, neboť ani jednoho neznám. Apple předvedl nové MacBooky s SD slotem, možností až 8GB RAM nebo firewire 800. Další novinkou bylo, že MacBook je taky “PRO” a nejrychlejší MacBook má až 3.06 GHz Core 2 Duo a 8 GB RAM s 500GB diskem.

Snow Leopard
Podle očekávání Apple předvedl i svůj nový operační systém MAC OSX Snow Leopard, který je pokračování současného Leoparda. Mezi výhody patří rychlejší instalace systému a zabírá poloviční prostor. Nový je i design rozhraní Mac OSX, lepší podpora Microsoft Exchange, nové Safari 4 ale i řada vylepšení v systému jakou jsou náhledy, lepší podpora více procesorových strojů (8 core servery), zrychlení aplikace Mail.app, nebo iCal, kde můžete přetáhnout kontakt z Address Booku do kalendáře a vytvořit tak schůzku. Výčet vylepšení byl veliký a vše je nutné si vyzkoušet na novém OSX.
Hodně pozitivní je, že pro současné uživatele bude Snow Leopard dostupný za 29 USD a v prodeji bude od září. Cena vskutku bohémská.

iphone3event

iPhone 3.0 FW
Následovalo uvedení dvou nejočekávanějších novinek celé prezentace a to iPhone 3.0 firmware a nového iPhone 3Gs. Zatím uvedu, že „s“ jako speed. Nejvíce všichni současní držitelé iPhone za plesali nad datem 17.6. 2009, kdy se na Apple store objeví nový firmware ke stažení zdarma. Mezi novinky patří asi 100 vylepšení ve stejné politice jako třeba u Mac OSX nebo MacBook. Při zachování vzhledu mnoho funkcí navíc. Bude, nebo lépe už je, funkce Copy Paste pro kopírování a vkládání textu, stávající iPhone umožní i HTTP streaming (konečně si dám WeFunk radio cestou do prace) dokonce s možností rozeznat rychlost připojení. Bude k dispozici široká klávesnice při otočení telefonu, zabezpečení pro děti, MMS a Bluetooth přenos mezi telefony. Všechno tohle mě tak nějak nebere, protože třeba místo MMS mohu posílat emaily s fotkami a textem jak chci a na mnoho lidí zároveň.

Co mě ale dostalo?
Přes účet MobileMe je dostupná funkce Find My iPhone, která Vám najde odložený nebo ztracený iPhone. Na co, že? Tato funkce ale taky umožňuje ukradený iPhone vymazat na dálku. A tomu já říkám funkce. Úplná bomba byla možnost telefon znehodnotit.

Další novinkou bylo představení navigace TomTom v iPhone. Na podiu se objevil i spoluzakladatel TomTom Peter-Frans Pauwels. Navigace bude dostupná v létě a TomTom bude dodávat i iPříslušenství :D, tedy sadu do auta s možností napojení apod. Co jsem tak zaznamenal uvedení navigace TomTom udělalo hodně radosti a přiláká další zákazníky k Apple, pokud to nějak zásadně neovlivní cena.


No a nakonec.?
Novinka na kterou se nadalo zapomenout – nový iPhone 3Gs. I když proti původním spekulacím bude mít telefon jen 3MPx foťák s autofocusem a možností ostření (viz video). Je tam připravené API pro rozvoj macro. Telefon natáčí video (30 fps s audio) a je možnost video editovat přímo v telefonu. Video je možné odeslat emailem nebo přes MMS. Současný 3G s 8GB bude za cenu 99 dolarů. Nový iPhone 3Gs 16GB za 199 dolarů a 32GB za 299 USD. Protože se všude šetří, tak i iPhone má o cca 20% menší balení, aby se jich více vešlo na paletu.

iPhone 3Gs se nedočkal ani svítícího loga ani solárního nabíjení či jiných předzvěstí. A pozornost je potřeba upoutat jakkoliv. Hned po ukončení prezentace se úvodní stránka Apple.com změnila z iPod shuffle na nový iPhone 3Gs s promo videm na nové funkce iPhone 3Gs. Video iPhone 3GS Guided Tour se také ihned objevilo na YouTube a sledovanost roste každou minutou. To je marketing jak má být. Celou WWDC Keynote 2009 najede již na stránkach Apple.