Čistá instalace MAC OS X Yosemite

Prošel jsem několik návodů a postupů, jak nainstalovat nové Yosemite na Mac Book či jiný Mac. Všechny návody jsou si podobné, kdy se v terminálu přehrabujete v lomítkách a méně zdatný uživatel to nezvládá nebo si není jistý. Takže zde je HUMAN ABLE návod.

Update systému

Nejjednodušší způsob je doinstalovat Yosemite z AppStore na současný systém, ale to není čistá instalace. Jde však o nejpohodlnější update OS X. Vše zůstane, jak bylo, ale dočetl jsem se, že nastávají komplikace s některými aplikacemi, jejich spuštěním apod. Proto jsem se rozhodl pro formát disku a čistou instalaci, kterou jsem nakonec udělal.

appstore

Co je potřeba vědět!

Před instalací je potřeba vědět, že musíte zááááááholovat svoje data! Tedy dokumenty, MP3, videa, porno, nastavení aplikací (případně nastavit znovu), fonty atd. Dále je potřeba vědět, zda je Váš Mac kompatibilní s Yosemite (viz níže).

Je důležité si zjistit, zda Vaše oblíbené programy fungují pod Yosemite (to je nutné dohledat samostatně pro jednotlivé aplikace, které používáte).

Počítače kompatibilní s OS X Yosemite:

 • iMac(Mid 2007 a novější)
 • MacBook(13palcový hliníkový, Late 2008), (13palcový, Early 2009 a novější)
 • MacBook Pro (13palcový, Mid-2009 a novější), (15palcový, Mid/Late 2007 a novější), (17palcový, Late 2007 a novější)
 • MacBook Air (Late 2008 a novější)
 • Mac Mini(Early 2009 a novější)
 • Mac Pro(Early 2008 a novější)
 • Xserve(Early 2009)

Čistá instalace by arnoost.com

Nejjednodušší způsob, jak nainstalovat nové Yosemite, je mít připravené následující vybavení. Instalaci následně provedete z USB Flash disku. Takže je potřeba mít:

 • Stažené Yosemite z AppStore (po stažení vyskočí okno pro update, ale to vypněte)
 • USB FLASH disk 8 nebo 16 GB, naformátovaný na MAC OS X (žurnálovaný) přes Disk utilitu a jednotku pojmenovanou Untitled
 • Stažený program DiskMaker z http://diskmakerx.com/ a nainstalovaný do aplikací (poslední verze podporuje tvorbu install disku Yosemite)

Snímek obrazovky 2014-10-23 v 10.26.14

Příprava USB DISKU

Spustíte DiskMaker z aplikací, klinete na Yosemite 10.10.

diskmaker

Průvodce sám najde instalaci v Aplikacích, jen potvrdíte, že chcete použít tuto kopii. Vyberete USB flash disk, který máte připojený v USB. Následně budete vyzvání k zadání hesla. Spustí se proces výroby instalačního USB s Yosemite.

use-copy

Je potřeba vydržet než proces doběhne. Mezitím vyskočí několik oken se složkami z instalačního disku. Na konci procesu program zavrčí jako lev. :) Klíčenka je hotová, stačí restartovat systém a provést instalaci systému.

Postup instalace

 1. Necháte externí USB klíčenku s instalačním souborem OS X Yosemite v USB.
 2. Restartujte svůj Mac a během startu držte klávesu Option .
 3. Z nabídnutých jednotek vyberte tu, na které se nachází instalační soubor OS X Yosemite.
 4. Před samotnou instalací spusťte Diskovou utilitu (najdete ji v horním panelu nabídek), kde vyberete interní disk ve vašem Macu a kompletně ho smažete. Je nutné, abyste ho zformátovali jako Mac OS Extended (Journaled) (Mac OS rozšířený (žurnálovaný)).
 5. Dokončíte průvodce instalace.
 6. Nainstalovat všechny aplikace a nastavit.

Pro všechny, kteří mají rádi pořádek, se čistá instalace vyplatí, neb Yosemite bude dlouhou dobu poslední verze systému, a tak je dobré nastavit si systém od začátku.

Bohužel v době, kdy jsem psal tento návod (cca 14 dní po vydání Yosemite), jsem také slyšel o problémech s novým OS X, především po update z předchozího OS X, např. nefunkční aplikace mail, pády systému apod.

Z diskusí na Apple vybírám některé titulky témat: Yosemite (OS X 10.10) killed my WiFi :(, Desktop Picture didn’t change aj. nebo se podívejte přímo na https://discussions.apple.com/community/mac_os/os_x_yosemite.

Takže asi doporučuji ještě nějaký ten pátek vydržet do prvních Patch Yosemite, na starém dobrém OS X Mavericks. Ne všechno je tak Awesome, jak se zdá. Bohužel. I když předpokládám, že z čisté instalace bude vše v pořádku a problémy se týkají jen update!