Trendy webdesignu 2019

I když si myslím, že není potřeba být za každou cenu cool a trendy, podíváme se na trendy webového designu pro rok 2019. Je jich plný internet a já jsem vybral pár důležitých trendů a přidal svoje tipy.

5 minut ke čtení vloženo před 5 roky
Trendy webdesignu 2019

Toho je šest důležitých trendů webdesignu pro rok 2019.

  1. Mobile-first (mobilní verze první)
  2. Rychlost
  3. CSS3 animace
  4. Video pozadí
  5. Minimalism (platí odjaživa)
  6. Výrazné barvy a přechody
  7. Arnoost tipy

Dál už to číst nemusíte ale samozřejmě můžete.

Mobile First

Při navrhování webu upřednostňujete mobilní zařízení. To vás donutí dělat jednodušší, lehčí a hezčí design. Nesnažíte se tedy v desktop verzi naplácat všeho možné a pak to na mobilních zařízeních různě zmenšovat, skrývat apod. Z hlediska kódování také kódujete předně mobilní verzi a následně upravujete rozložení stránky na větší ploše monitoru. Ale to asi záleží na každém individuálně. Nutno podotknout, že Google má svůj mobile-first index a jasně loni řekl, že weby s responsivním designem budou lépe hodnoceny ve vyhledávání.

Rychlost

Osobně se na rychlost při svých realizacích často zaměřuji. Webdílna je stavěná s ohledem na rychlost načítání, což by mělo být vidět třeba i na tomto webu. Na běžném připojení k internetu se stránky načítají do 1s. Máte-li na vašem webu rychlost načtení přes tři sekundy a více, je velmi pravděpodobné, že návštěvníci odchází jinam. Proto je dobré rychlost načítání pravidelně kontrolovat.

CSS3 animace

Animace vládnou světu a UI (user interface) webových stránek celkově. Možná je dobré si osvěžit co je UI. Web, který je vzhledově krásný, ale není dobře použitelný (ovládání, velikosti apod.), je výsledkem dobrého UI (uživatelské rozhraní) a špatného UX (uživatelský zážitek). A samozřejmě obráceně to platí podobně. Tedy web, který se dobře ovládá a vše je na svém místě, nicméně příšerně vypadá, je ukázkou dobrého UX a špatného UI. Určitě doporučuji cojeuxui.cz kde se tomu to tématu věnují nebo webdilna.com :).

A v tento okamžik do všeho vstupují animace a transformace. Jednotlivé prvky webové stránky se příjemně animují, aby byl zážitek z webu ještě větší. Osobně to už moc nevnímám a někdy mě to i otravuje. V některých případech to dokonce zdržuje. Třeba u registrací či loginů se chcete rychle přihlásit a né se kochat tím, jak vám lítá formulář po obrazovce. I když je to asi dost individuální.

Videa na pozadí

Full screen slidery jsou fajn ale velké agentury i firmy nahrazují záhlaví vstupní stránky různými videi z jejich businessu. Lyžařská střediska lákají na záběry hor z dronů, luxusní resorty jsou plné slunce a moře, automobilky ukazují své vozy. Kvalita některých videí je neskutečná a je nutné si uvědomit, že někdy samotné video stojí víc peněz, než celý web. Příkladem je třeba Tesla Model X, nebo malá ukázka videí na pozadí webu.

Minimalismus

Ten platí odjakživa. Čím méně tím lépe. Český internet je na tom trošku obráceně. Jeden z nejznámějších obrázku to celkem vtipně popisuje, i když prezentuje spíš návrh aplikace. Takže pokud plánujete v letošním roce redesign webu a nechcete to úplně odbýt, doporučuji si připravit drátěné modely, vše si rozkreslit a pak škrtat. Vypadne vám jednoduché a přehledné rozhraní webu, kde se může dobrý webdesigner realizovat. Ale záleží samozřejmě i na podstatě vašeho podnikání a také by se nemělo nic přehánět.

Minimal website

(zdroj: https://blog.prototypr.io/)

Výrazné barvy a přechody

K tomu bych připojil i trend inverzní (tmavé) podoby stránek. Dřív se všechny weby tvořily na bílé pozadí. Ta doba je dávno pryč. To platí i pro aplikace či operační systémy, které mají tzv. dark mode (tmavý režim). Je to pochopitelné, méně to unavuje oči a tím pádem můžete déle pracovat.

Podobný trend je vidět u webových stránek. Vše je na tmavém pozadí s přechodem, doplněné o přechody v textech, objektech, tlačítkách, prostě všude. Viz. například ukázka Gogoro S2, sekce Smartscooter.

Scooter

Arnoost tips

A moje tipy? Osobně doporučuji lehký, jarní úklid vašeho webu. Tedy celková kontrola aktuálnosti uváděných informací. Zda nenabízíte něco, co už neděláte nebo to děláte jinak. Kontrolu funkčních linků na webu. Textové odkazy či smazané url adresy, bývají dosti zrádné.

 

Nejčastějších chybou vlastních webových stránek je, že je denně nepoužíváte. Proto nevidíte chyby a nechcete je vylepšovat nebo modernizovat.

 

Webové prohlížeče se rychle aktualizují, takže doporučuji si svůj web projet na různých typech prohlížeče. Chrome, Firefox, Opera či Safari na MAC OS nebo IE, EDGE, Chrome na Windows. Někdy se člověk nestačí divit, že na Chrome je to v pořádku ale na IE je to katastrofa.

Dále zda máte ošetřené třeba chybové stránky 404, zda fungují analytics, sitemap apod. Či zda se web po doplnění dalšího obsahu, pořád dobře zobrazuje na mobilním zařízení aj. Takže pěkné jaro plné barev a pěkných webů.

Komentáře

*
Timebat dixere habentia calidis? Pinus passim origine sed dixere cingebant. Otia partim haec nix deus liberioris. Surgere ambitae.