Webserver MAMP PRO na MAC OSX

Už je to dávno, co jsem se dostal k prvnímu MacBooku a s tím i k operačnímu systému Mac OS X. Jelikož od té doby pracuji v tomto prostředí, musel jsem řešit řadu změn u oblíbených programů, které bylo nutné nahradit, abych mohl řešit weby na Mac OS X

3 minuty ke čtení vloženo před 5 roky
Webserver MAMP PRO na MAC OSX

Nejdůležitější bylo zajistit generování stránek v PHP pro lokální vývoj stránek.

Kodování a Komodo Edit.

Pro samotné kodování jsem si zvolil Komodo Edit, neboť mám rád hand made weby. Komodo je fajn na ovládání a umí víc věcí, než bych asi i potřeboval. Navíc v poslední verzi má i FTP klienta, který je fajn pro rychlé úpravy přímo na webu, i když já tuhle funkci moc nepoužívám. Ale třeba tmavý skin, který šetří oči, mám zapnutý pořád. Nespornou výhodou je i to, že je zdarma a příjemně se ovládá.

Takže všechno, co za poslední roky vzniklo, především pak web dilna nebo stránky CK BRENNA, je chystané růčo v Komodo v kombinaci s MAMP.

My Apache + MySQL + PHP = MAMP

Potřeboval jsem zajistit vlastní server pro tvorbu stránek lokálně, především pak v době, kdy jsem se učil, nerad bych totiž likvidoval něčí server přes FTP. MAMP je zkratka kombinace Můj Apache PHP a MYSQL. A slouží ke zprovoznění lokálního webserveru.

Na začátku jsem zkoušel nativní PHP a APACHE v Mac OS X, ale neustálé nastavování VirtualHosts a přidávání serverů do /etc/hosts jsem odmítal, a tak jsem hledal dál. Podobných systémů jako je MAMP najdete víc – třeba XAMPP. Samotný MAMP mi ale nějak padl do oka, a i když jsem se bránil, nakonec jsem zaplatil licenci za PRO verzi (cca 1000 Kč). Takže hurá na weby.

MAMP ve verzi 3.0.5

Jedním slovem skvělý! Pro každý virtuální server mohu mít jinou verzi PHP. Takže pokud upravuji starší kód, mám starší PHP, když se dělají novější věci, virtuální server má jednu z posledních verzí PHP.

Nový lokální virtuální server „vyklikám“ během chvilky. MAMP navíc vytvoří složku, takže já už jen zkopíruji poslední verzi webdilny, založím novou databázi přes PhpMyAdmin, který je také součástí MAMP, a mohu vesele tvořit. Všechny servery pojmenovávám web.local, abych věděl, kde jsem :). Navíc se vše děje tak nějak samo.

Pro urychlení chodu webserveru jsem vypnul několik modulů v Apache, nastavil si logování chyb v PHP a vypnu logování do souboru. Podrobnější nastavení php.ini se provádí v editaci nastavení výchozích šablon jednotlivých PHP.  Pokud ale chcete větší upload limit, memory limit nebo vypnout  register_globals u starých PHP, musíte vše udělat přes nastavení. Přímo do souboru php.ini, vše zkopírujete a po restartu MAMP již pracujete s novým nastavením vašich PHP.

MAMP je připravený i na provoz HTTPS a vlastně jako kompletní webserver na počítačích od APPLE, i když tam už může být sporadický výkon na rozdíl od klasických UNIX serverů. Každopádně pro toho, kdo chce dělat weby v PHP, má MAC a nechce mít doma hučící server nebo se připojovat na webhosting, je MAMP skvělá volba. Navíc pokud si nastavíte PHP podle oblíbeného webhostingu, pak se přesun webu výrazně urychlí a odpadají infarktové situace z chyb.

Komentáře

*
Timebat dixere habentia calidis? Pinus passim origine sed dixere cingebant. Otia partim haec nix deus liberioris. Surgere ambitae.